Czym jest psychoterapia i kiedy może okazać się pomocna?
Psychoterapia analityczna to metoda leczenia nieraz niezbędna do poradzenia sobie z trudnościami takimi jak zaburzenia osobowości, nerwice, choroby psychosomatyczne i towarzyszące im widoczne na zewnątrz objawy, takie jak zaburzenia odżywiania, trudności w utrzymaniu satysfakcjonujących relacji, w tym również kwestie dotyczące pożycia intymnego i seksualności człowieka, lęki, fobie, chwiejność nastroju, depresja, itp.
Decyzja o podjęciu terapii to krok w stronę wyjścia ze swoich trudności i nieraz latami ciągnących się problemów. Jest to również znacząca inwestycja w siebie i swoje zdrowie psychiczne.
Decyzja ta to decyzja wspólna terapeuty podejmującego się leczenia danego pacjenta i pacjenta. Obejmuje ona zaangażowanie obu stron w długotrwały proces, który może okazać się drogą pełną odkryć, zadziwień, inspiracji, ale która też niesie ze sobą nieraz trudne uczucia u pacjenta – związane z dowiadywaniem się różnych rzeczy o sobie. Pacjent wnosi swój czas i wysiłek uczęszczania na sesje, jak i wkład finansowy, który może nie być bez znaczenia.Terapeuta zaś stara się dostarczyć pacjentowi jak najlepszego zrozumienia jego aktualnych problemów i zapewnić mu wsparcie w jego problemach.
Ponieważ każdy jest inny, terapia każdego pacjenta przebiega w indywidualny sposób, swoisty dla tej osoby. Ponieważ nie ma dwóch identycznych osób, terapia jest dostosowana do indywidualnych potrzeb danej jednostki oraz tematów z jakimi przychodzi.
Praca terapeutyczna obejmuje analizę tego, co dzieje się w relacji terapeutycznej. Jest to niezbędny element leczenia, który umożliwia w bezpiecznych warunkach gabinetowych zrozumienie tego, co dolega pacjentowi, tego z czym przyszedł. Aby to zrozumieć, nieuniknione jest odtworzenie z terapeutą indywidualnego wzorca pacjenta, po to, aby – być może po raz pierwszy w życiu dogłębnie zrozumieć schematy i scenariusze, które do tej pacjent nieświadomie powtarzał, co uniemożliwiało mu korzystanie z potencjału życia.
Agnieszka Guzowska
psycholog, dyplomowana psychoterapeutka
Pruszków
Centrum Psychoterapii Pruszków – “ADIUTA”
05-800 Pruszków,
Górna 19
Warszawa Centrum
Aleje Jerozolimskie 83/20
02-001 Warszawa
Warszawa – Ursynów
Migdałowa 10/52
02-796 Warszawa